Támogatható alapítványok
Az EdisonKids a Bridge Budapest Egyesület kezdeményezése, amely generációkat köt össze, és ösztönöz együttműködésre, hogy ebből a párbeszédből innovatív megoldások születhessenek. Képzeljük el, mi történhet, ha az egész világot foglalkoztató kihívások megoldásában a gyerekek is csatlakoznak a gondolataikkal?! Neves szakemberek, nagy gondolkodók, elismert cégvezetők, kreatív egyetemisták kapcsolódhatnak gyerekekkel, együtt alkothatnak, ötletelhetnek és valósíthatnak meg projekteket, miközben tanulnak egymástól és valós párbeszéd alakul ki közöttük. Erről szól az EdisonKids. Lehetőséget teremt és új kapukat nyit meg. A bátor, kreatív gyerekeket kihívások elé állítja, fiatal felnőttek segítik az ötleteik továbbfejlesztését, majd egy hozzáértő, felnőtt szakmai közösség értékeli és visszajelzésekkel támogatja a csapatokat. A legnagyobb potenciált magában hordozó ötleteket pedig megvalósítjuk.
A KORE Koraszülöttekért Országos Egyesület érintett szülőkből áll, és több mint 10 éve segíti a sorstárs családokat és a koraszülött intenzív osztályokat.
2012-óta, november 17-én, sötétedéskor Magyarország ismert épületei a KORE közbejárásával lilába borultak: a lila színt, mely a koraszülötteket szimbolizálja, magára öltötte többek között ózdi, szentesi, százhalombattai építményeken kívül a budapesti Művészetek Palotája, a Budapesti Corvinus Egyetem C épülete és a Tüskecsarnok is. Szentendrén, Hatvanban, Újpesten és Szolnokon a Városházák váltottak lilára, míg Győrben a Jedlik Ányos híd, Debrecenben a Nagyerdei Víztorony, Miskolcon az Avasi kilátó, Pécsett pedig a TV torony kapott világnapi színt.
Az első KORIP-ok öt éve jelentek meg a koraszülött osztályokon, azóta több száz önkéntes horgolja rendületlenül a csápos figurákat, amelyek ezalatt számos fejlesztésen estek át. A „magyar változat” egyre elterjedtebb külföldön is.
Húszezer – hozzávetőleg ennyi KORIP készült az elmúlt öt évben Magyarországon. A tenyérnyi méretű, horgolt polipok a koraszülött csecsemők első társai. Heteket, gyakran hónapokat töltenek kis gazdáikkal az inkubátorban, azzal a reménnyel, hogy közös útjuk folytatódhat a kórház falain kívül is. A színes, bababarát anyagból készült állatkák közelsége, a köldökzsinórra emlékeztető csápok megnyugtatják a kicsiket, emellett segítenek abban is, hogy ne a körülöttük lévő csöveket, érzékelőket piszkálják.
„A koraszülött babákat kezdetben az édesanyjukhoz köti, a szülőket pedig ahhoz a távoli képhez, célhoz, hogy az intenzív osztályon, a sípoló gépeken túl olyan hétköznapi dolgok várnak rájuk, minthogy a kisbabájuk magához ölelhet egy színes kis állatkát a kiságyában. A gyászolókat sok esetben segíti a feldolgozásban, hiszen ez az egyetlen kézzel fogható tárgy, emlék, amivel a kisbabájuk érintkezhetett. Összeköt minket, koraszülő családokat is, mindemellett rajtuk keresztül tisztán láthatjuk, honnan indultunk és hol tartunk most. A KORIP sokszor alig nagyobb, mint a kisbaba, aki társul kapja, és szívmelengető érzés látni, ahogy néhány év múlva elvesznek ezeknek a gyerekek kezei között”
Sajnos vannak olyan helyzetek, amikor a kisbabának túl nagy akadályokkal kell egészen korán megküzdenie, és végül nem tud felülkerekedni a korabetegségeken. Bárcsak soha ne történne ilyen – de mindenki igyekezete, erőfeszítése, fohászkodása és hozzáértése ellenére is előfordulhat az elkerülhetetlen. A családi tragédia közeledtekor, illetve bekövetkeztekor is szeretne segítséget nyújtani az érintetteknek a KORE a Debrecenben átadott helyiséggel. A meghittebb hangulatú, kényelmesen berendezett szobában elbújhatnak a koracsaládok egy kis időre a külvilágtól, hogy a körülményekhez képest méltó módon, közösen zárhassák le a legszomorúbb pillanatokat és kezdjék meg a gyászfolyamatot. „A terem egyik falán megtartott lélegeztetőgép-csatlakozók lehetőséget adnak arra, hogy a koraszülött gyermek mellett az utolsó időben a tágabb család is összegyűljön. A baba elvesztése után a szoba a következő órákra kegyeleti helyiséggé is átalakítható”
November 17-én pénteken fejeződött be a Semmelweis Egyetem I. sz. Nőgyógyászati és Szülészeti Klinika NIC részlegének, vagyis az ország legnagyobb betegszámú, és legsúlyosabb eseteket ellátó koraszülött intenzív osztályához tartozó helyiségének laktációs szobává alakítása, mely áttörés az osztály életében: a koraszülöttek édesanyjai a babájuk közelében fejhetnek, ami igazoltan – akár 25%-kal – növelheti az anyatejük mennyiségét. A koraszülött babák számára a legjobb prevenció és a legegyszerűbb gyógyszer az anyatej. A szoba hangulatában, színvilágában, dekorációjában is megnyugtató, reményt kínál és erőt ad amellett, hogy a fejést a megfelelő bútorzattal kényelmesebbé teszi.