Magyarország Több Nyelven Beszél

DreamShaper – online, projekt alapú oktatási keretrendszer

DreamShaper története

A DreamShaper kifejezetten az aktív tanítási módszertanok bevezetésére kifejlesztett, a projekt alapú tanulást középpontba helyező keretrendszer, ami támogatja a diákok önálló gondolkodását és problémamegoldását. 2009 -es megjelenése óta komoly sikereket ért el Portugáliában, Brazíliában, Dubaiban, Spanyolországban és Franciaországban, majd terjeszkedése Magyarországon is megkezdődött 2020-ban. Jelenleg több, mint 1200 oktatási intézmény 310.000 diákja használja a platformot szerte a világban. A platform fejleszti a diákok szocio-emocionális készségeit, felkészíti őket a munkaerőpiacon fennálló, valós problémák megoldására, illetve növeli motivációjukat, kíváncsiságukat a tananyag iránt.

A projekt alapú keretrendszer és a projekttípusok felépítése

A diákokat gyakorlatias, motiváló feladatokból álló úton vezetjük végig, amely során különböző projekteket felépítve sajátítják el a tantárgyakhoz és érdeklődési körükhöz kapcsolódó ismeretanyagot. A DreamShaper eszközrendszerében megtalálható kérdések, “kihívások” és gondolatébresztő feladatok is segítik a diákok önálló feladatmegoldását. A DreamShaper használata több, az egyes korosztályokhoz és oktatási célokhoz igazított projekttípuson keresztül történhet. Jelenleg Magyarországon az alábbi 4 projekttípus érhető el a 7.-12. osztályos célkorosztály számára:

  • Kutatási projekt: Kutatási kérdésre épül, segít a tárgyak közötti összefüggések megértésében, a gimnáziumi oktatáshoz és a szakképzési intézmények számára egyaránt megfelelő.
  • Közösségi projekt: Társadalmi jellegű problémák feltárásában és megoldási javaslatok kidolgozásban segíti a tanulókat, az ENSZ fenntartható fejlődési céljainak azonosításán keresztül. Állampolgársági, társadalomtudományi, természettudományi projekteket kifejezetten magas szinten képes támogatni.
  • Vállalkozói projekt: Az ötlettől az üzleti terveken keresztül az erőforrásbecslésig végig kíséri a tanulót. Nemzetközileg a legszélesebb körben használt projekttípus, hiszen az itt megszerzett képességek nagyban segítenek a ma elvárt vállalkozói-proaktív-elemző hozzáállás elsajátításában.
  • Életpálya projekt: Segít megtervezni a hosszútávú célokat és az ahhoz vezető utat, fejleszti a diákok önismeretét erősségeik és fejlesztendő pontjaik azonosításával. 

Az önállóság érzése kulcsfontosságú a diákok tanulás iránti elköteleződéséhez. A rendszerben a tanárok észrevétlenül is nyomon követhetik a diákok előrehaladását, legyen szó személyes vagy távoktatásról. Segítünk az iskoláknak egy vagy több tantárgy keretében megvalósuló tematikus kurzusok, projekthetek, vagy akár kisebb projektnapok gyakorlati megvalósításában. Mindemellett közvetlen hatással vagyunk az ENSZ fenntartható fejlődéssel kapcsolatosan meghatározott negyedik célkitűzésére, a minőségi oktatásra. 

A DreamShaper kimagasló eredményeket ért el a Lemann Alapítvány hatásvizsgálatán. Az elemzés kimutatta, hogy:

  • 54%-kal nőtt a diákok kíváncsisága a tantárgyak iránt;
  • 65%-kal tudatosabban tervezték meg feladataikat;
  • 67%-kal javult a tanár-diák kapcsolat és
  • 54%-kal nagyobb motivációt tanúsítottak a tanárok is.

A DreamShaper közvetlenül támogatja többek között a hazai Digitális Oktatási Stratégia célkitűzéseit, a szakképzés 4.0 irányelveit, illetve a 2023/24 tavaszi félévtől megújuló érettségi vizsgakövetelményekre való felkészülést, így a platform hasznos kiegészítést jelenthet a közoktatásban már ma is rendelkezésre álló digitális oktatási eszközök mellett. 

Mi az a projekt alapú oktatás?

A projekt alapú tanítás a 20. század elején kialakult, alternatív jellegű, gyakorlatias oktatási módszertan, amely a tapasztalatra épülő, gyakorlatias, kollaboratív tanulást helyezi fókuszba. A projektek segítségével a diákok megtanulnak a tanár által megadott témában önállóan kutatni, illetve egyedi megoldási javaslatokat kidolgozni. A diákok magukénak érzik a tanulás élményét, így nem csak többet, hanem hatékonyabban is tanulnak. A projektmódszertan lehetőséget teremt a sikeres munkaerőpiaci helytálláshoz elengedhetetlen készségek fejlesztésére, mint kreativitás, komplex problémamegoldás, kritikai gondolkodás, empátia, érzelmi intelligencia és konfliktushelyzetek kezelése.

Partnereink:

   

Ajánlás Farkas Éva szegedi professzor asszony által